Slussenskandalen länkar

Slussenskandalen länkar:
Folkomröstning om Slussen – http://slussen.org/
Massor av länkar – STOPPA OMBYGGNADSPLANERNA   FÖR SLUSSEN! – http://www.nyaslussen.se/
Slussen Plan B – http://slussenplanb.nu/
Stockholms Stad – http://bygg.stockholm.se/slussen
Stockholms Stad – http://bygg.stockholm.se/Alla-projekt/Slussen/Beslut-och-handlingar/Detaljplan-Slussen/
Fosters Slussen – http://www.fosterandpartners.com/projects/slussen-masterplan/
Dagens Nyheter om Slussen – http://www.dn.se/stories/stories-sthlm/slussens-framtid/
Slussen är inte till salu! – http://slussen.nu/
Knutpunkt Slussen – http://knutpunktslussen.se/
Kjell-Olof Feldt – http://www.dagenssamhalle.se/debatt/miljardsatsningen-pa-nya-slussen-haller-inte-mattet-6106
Miljömagasinet – http://www.miljomagasinet.se/artiklar/131030-ja-till-nya-slussen-i-svea-hovratt.html
Byggvärlden – http://www.byggvarlden.se/nyheter/klartecken-nya-slussen
Bygg Nya Slussen nu – https://www.facebook.com/pages/Bygg-Nya-Slussen-Nu/136474926506610
Upprop: Rädda Slussen – http://upprop.nu/SMEK
Mats Edbloms Slussen – http://www.konstakademien.se/Ovrigt/Mats-Edblom-/
Tekniska Muséet – http://www.tekniskamuseet.se/1/5201.html
Regina Kevius – http://reginakevius.se/2013/09/27/antligen-detaljplanen-for-nya-slussen-har-vunnit-laga-kraft/
Sten Nordin – http://stennordin.se/tag/slussen/
Yimby – http://www.yimby.se/tag/slussen
Yimby plan B – http://www.yimby.se/2013/09/slussen-plan-b-revisited_3356.html
Svenska Byggnadsvårdsföreningen – http://byggnadsvardsnytt.wordpress.com/
Slussen – ett fotoverk – http://stockholmsslussen.blogspot.se/
Slussen och jag – http://slussen.me/
Renovera Slussen – http://renoveraslussen.wordpress.com/
Stadshusdelegerade – http://stadshusdelegerade.wordpress.com/
Slussenfakta – http://www.slussenfakta.se/
Nvp – http://www.nvp.se/NVP-Asikt/Debatt/M-sviker-invanarna-i-fragan-om-Slussen/
Mats Berglund – http://mats-berglund.blogspot.se/2010/03/slussen-vart-uttalande-i-kulturnamnden.html
Stadsflanören Peter Frisk – http://stadsflanoren.blogspot.se/
epsteins STHLM – hthttp://blogg.dn.se/epstein/2013/11/18/oppet-hus-om-slussen/
SvD – http://www.svd.se/kultur/slussen-kan-bli-valfraga-2014_6441214.svd
SvD – http://www.svd.se/kultur/inget-stoppar-nya-slussen_6654748.svd
Fredman på Kvarnberget – http://fredmanpakvarnberget.blogspot.se/search/label/Slussen
Tidskriften Arkitektur – http://www.arkitektur.se/stockholms-stads-missvisande-bilder-av-slussenprojektet
Stockholm Skyline – http://www.stockholmskyline.se/2013/11/ingen-hade-korrekta-bilder-infor-slussenbeslutet/
Södermalmsnytt – Folkomröstning – http://www.direktpress.se/sodermalmsnytt/Nyheter/RoxenImport—11222013-70000-AM/
Hans Jangeby – Föreningen för Direkt Demokrati – http://www.ffdd.se/author/hans-jangeby/
DN om kostnaden – http://www.dn.se/sthlm/staden-vagrar-lamna-ut-kostnadsberakning-for-nya-slussen/
Sthlm Stad nära till vattnet – http://bygg.stockholm.se/Alla-projekt/Slussen/Aktuellt/Nyheter-2013/Nara-till-vattnet-i-Slussens-nya-hjarta/
Södermalmsnytt – http://www.direktpress.se/sodermalmsnytt/Allt-om-SLUSSEN/

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s